Domácí nebo kupovaný

Jestli je lidstvo v nějakém oboru opravdu vynalézavé, tak to je výroba alkoholu. Vypálit jakékoliv ovoce, stáčet víno, to zkouší podomácku nejeden kutil.

Na internetu najdete i mnoho receptů a postupů, jak si doma připravit nejrůznější likéry, které mají napodobit ty prodávané v obchodě, ale i velice specifických likérů, které v obchodě nenajdete. Od vaječných koňaků, na který má snad každá rodina nějaký svůj rodinný, léty osvědčený recept, přes napodobeniny Bayliys likérů, bezinkový likér az k ořechovici.

ořechy

Výroba vlastních likérů ale není až tak finančně výhodná, jak se může zdát, protože většinou jen dodáváme nějakou ingredienci již koupenému alkoholu jako je rum, líh nebo vodka. Navíc výroba např. likéru ořechovky je otázka až 4 měsíců, než vznikne finální hořkosladký lahodný produkt. Ale co když se vám tak dlouhou nechce čekat? Nebo co když si chcete dopřát likér při víkendové oslavě narozenin a domácí zásoby došly? No přece stačí navštívit prodejce alkoholu, nějaký ten lihovárek a koupit si kvalitně zpracovaný ořechový likér bez práce a čekání, zdali se domácí likér podaří. Ne vždy se totiž domácí výroba vyplatí a vznikne alkohol, který má vůni a chuť po ořeších, převážně vlašských.

Víte, že určité likéry jsou skoro jako lék? Nahořklé ořechové likéry znaly už naše babičky a určitě se nebránily někdy si takovou štamprličku pro lepší trávení dát. Ono totiž vše, i alkohol, když se pije v rozumné míře, tak může působit jako lék.

láhve

Ať už se rozhodnete udělat si ořechovici doma, naložit ořechy, koukat, jak se barví základní alkohol a čekat měsíce než bude mít ořechovice správnou chuť, nebo si koupíte likér ořechovku přímo od prodejce, přistupujte k ní jako k léku. Tento hořkosladký nápoj vás okouzlí svou chutí a vůní a jestli je nějaké období, kdy tento nápoj dokreslí atmosféru, tak je to období vánočních svátků.

Publikováno
V rubrikách Výrobky