Klasická nebo americká hypotéka?

Na trhu je v posledních letech přebytek likvidity, i z tohoto důvodu řada bank neustále přichází s novými úvěrovými produkty a doslova bojuje o každého klienta. Není se tak čemu divit, že na trh přišel nový produkt, který nejčastěji banky nabízí jako tzv. americké hypotéky https://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/. Ovšem jak se vlastně od té klasické liší. Je mezi nimi nějaký rozdíl a kdy o ní žádat?

  • Účelovost hypotéky

Klasický hypoteční úvěr na bydlení je účelový a jak už z názvu vyplývá, řada lidí si ho sjednává za účelem pořízení vlastního bydlení. V takovém případě už nezáleží, zda se bude jednat o koupi nebo rekonstrukci nemovitosti nebo o výstavbu. Je ale zapotřebí dodat, že se jedná o účelový úvěr, tudíž je vždy brán za konkrétním účelem, v tomto případě pořízení vlastního bydlení. Aby tak měly banky skutečně jistotu, že jsou peníze z hypotéky čerpány dle podmínek smlouvy, je zapotřebí doložit veškeré faktury a účtenky spojené s nemovitostí.

dokument k podepsání

Americká hypotéka je v tomto ohledu o poznání benevolentnější, je ovšem potřeba poznamenat, že nic není zadarmo. A právě tato benevolentnost ze strany bank je vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Pokud však potřebujete větší obnos peněz, jejíchž využití nemusíte dokládat, je americká hypotéka tou nejlepší volbou.

  • Doba splatnosti hraje důležitou roli

Je potřeba zmínit i dobu splatnosti, která je u těchto dvou druhů hypoték rozdílná. Zatímco hypotéku určenou pouze na bydlení můžete splácet poměrně dlouhou dobu a to v některých případech až 30 let. Doba splatnosti americké hypotéky je přibližně o půlku kratší.

čtení smlouvy

Je však potřeba dodat, že klasický hypoteční úvěr nabízí vyšší maximální možnou částku k zapůjčení, i z tohoto důvodu je prodloužena i doba splácení. Na oba typy hypotečních úvěrů je vždy zapotřebí ručit nemovitostí, jinak banka žádosti o úvěr nevyhoví! N to je zapotřebí nezapomínat.

Publikováno
V rubrikách Domov