V čem pak spočívá ono kouzlo bio zahrádky, kde mnohdy není ani nutné decimovat prostor rotorem sekačky? Hlavní zásadou je nechat přírodu svou dokonalostí pracovat pro nás. Nebo lépe společně a zapojit svou fantazii a možnosti, které nám nabízejí zahradnictví v podobě předpěstovaných rostlin a mnoha dalších vychytávek, jako je využití mulčovací textilie, neviditelných obrubníků a různých směsí pro urychlení našich snah, pokud jsme netrpěliví.
Pokud pak chceme využít metod skutečně přátelských pro naši planetu, obejdeme se i bez jakýchkoli umělých postřiků. Jak je to možné? Díky využití společenství rostlin a jejich vzájemné harmonické souhře. Například máme-li problémy se mšicemi, vysadíme v blízkosti rostliny například lichořeřišnici. Je po problému a navíc s krásně kvetoucí přidanou hodnotou. Čím více druhů rostlin, tím lepší podmínky pro všechny.
Také je nutné udělat si o naší oáze klidu celkový obraz. Jak je zahrada orientovaná? Na sever umístíme nejvyšší patro rostlina a postupně snižujeme, aby si například stromy nestínily, samozřejmě podle dispozic zahrady. Můžeme ale i využít přirozený stín keřů a stromů pro rostliny, které si libují spíše v polostínu, fantazii se meze nekladou a nemusíme se ani bát rostliny dávat blízko k sobě, tak brzy utvoří společenství, které si vyměňuje živiny, je schopné lépe udržet vodu, vytlačuje „plevele“, pakliže navíc mulčujeme, je bohatý růst zaručen.
A jak se zbavit úmorného sekání trávy a rozbít pouta všednosti? Využitím rostlin, které trávu nahradí, například břečťan a jeho různobarevné varianty, zakrslé dřeviny, mechy a dokonce si na trhu můžeme vybrat ze směsí trávníků, které rostou spíše do šířky. A možná na závěr něco pro notorické „sekáče trávy“, zkuste se někdy zamyslet nad tím množstvím tvorů a tvorečků, kteří skončí pod noži zahradní gilotiny. I oni jsou součástí společenství rostlin a živočichů a hrají v ekosystému svou nepostradatelnou roli. Anebo si pořiďte živou sekačku, zakrslou ovečku a žádný trávník v okolí se vašemu nevyrovná!
Závěrem pár zásadních obecných rad pro vytvoření bio-zahrádky. Mulčovat (sláma, pokosená tráva, listí, textilie), využívat všechnu organickou hmotu buď na kompost, nebo přímo pod rostlinky (například vaječné skořápky dodají vápník), využívat vlastnosti rostlin pro dobro celého společenství a nebát se experimentovat!